NOC ŚWIĘTOJAŃSKA 2021

Noc Świętojańska, to jedno głównych wydarzeń kulturalnych, wpisanych na stałe do kalendarza Zbąszyńskiego Centrum Kultury. Wydarzenia bogatego w atrakcje dla dużych i małych. Już po raz piąty spotkaliśmy się na plaży
w Nowej Wsi Zbąskiej. Nie zabrakło warsztatów dla dzieci oraz młodzieży czyli „Twórczych nurtów nad Błędnem – pokładu sztuki”, podczas których pracownicy Domu Kultury wraz z uczestnikami, pletli tradycyjne wianki oraz „Podwórek Biblioteki Publicznej ze Zbąszynia”, gdzie na uczestników czekały liczne gry i zabawy. Nie zabrakło również koncertów. Swoim występem wydarzenie wzbogacili: DDO Senior – Wigor ze Zbąszynia oraz Zbąszyńska Orkiestra Dęta. Gwiazdą wieczoru był Damian Holecki, gwiazda TV Silesia. Po nim w rytmy dyskotekowe prowadził nas Dj ARO. Integralnym elementem imprezy jak co roku, był konkurs na najpiękniejszy wianek świętojański. W konkursie udział wzięły osoby indywidualne oraz lokalne stowarzyszenia czy szkoły.

W tym roku dzięki zaangażowaniu mieszkańców Gminy Zbąszyń, także podczas Nocy Świętojańskiej, zbierane były pieniądze dla małej mieszkanki Zbąszynia, Mai.

Punktem kulminacyjnym była inscenizacja obrzędu Nocy Świętojańskiej, kiedy to najpiękniejsze zbąszyńskie dziewczyny z Zespołu Szkół nr 1 ze Zbąszynia, ubrane w białe zwiewne suknie, wykonały taniec nad brzegiem jeziora. Następnie przeniosły oceniane wcześniej w konkursie wianki, na łodzie przycumowane do brzegu. Finalnie wianki zostały puszczane na wodę. Według tradycji ma to odstraszyć złe duchy, uchronić przed chorobą i zagwarantować szczęśliwe zamążpójście osoby, która wianek puściła. Po zakończeniu tańca, swój pokaz rozpoczął Teatr Ognia „Flow Fire and Light Show”. Rozświetlając mrok najkrótszej nocy w roku, pokazując tym samym, że nad żywiołem można zapanować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *